Patienter i Viken välkomnas till Höganäs
Från och med den 31 maj slås Folktandvården Skånes klinik i Viken ihop med kliniken i Höganäs. Att samla resurserna i Höganäs på en ny, modern klinik gynnar våra patienter.
En liten klinik som den i Viken medför ofta svårigheter för Folktandvården Skåne att erbjuda en bra kontinuitet och kvalitet. Därför slås verksamheterna ihop – och flyttar dessutom inom kort till nya moderna lokaler.
Under våren och sommaren kommer Vikens patienter att kallas till den nuvarande kliniken på Järnvägsgatan 5 i Höganäs. I höst invigs den nya lokalen i entréplan i ett bostadshus på Storgatan 33.
– Det känns bra att kunna samla våra resurser och etablera en modern klinik för patienterna. Patientsäkerheten ökar samtidigt som våra möjligheter att verka för en god munhälsa blir bättre, säger Anna Nilvéus, vd Folktandvården Skåne.